נפגשנו, התרגשנו

 לונדון: תפוחים מעוצבים למען חקר הסרטן

תפוחים לראש השנה, מעשי ידיהם של גדולי המעצבים בעולם, הוצעו למכירה פומבית בלונדון, באירוע מפואר שהכנסותיו קודש לחקר הסרטן באוניברסיטת חיפה.
תחת הכותרת "תפוחים מגן עדן" ערכה בראש השנה האגודה הבריטית של ידידי האוניברסיטה אירוע התרמה חגיגי שהתקיים ב- London's Royal Automobile Club. גולת הכותרת של האירוע, שבו השתתפו אנשי ציבור ובכירי קהילת העסקים בלונדון, הייתה מכירה פומבית של יצירות אמנות יוקרתיות של תפוחים לראש השנה, שהכנסותיה נתרמו לטובת חקר סרטן השד במצבו הרדום (Laboratory for Breast Cancer Dormancy).
"אין ספק, שהמחקר פורץ הדרך בתחום יסייע רבות למין האנושי," אמר סגן הנשיא לקשרי חוץ ופיתוח משאבים, עמוס גבר, שנכח באירוע המיוחד יחד עם נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן-זאב. "אני מודה לכל מי שתרם מכישוריו הייחודים לטובת אוניברסיטת חיפה וחקר הסרטן, " הוסיף.
היצירות שנמכרו באירוע נתרמו על-ידי: Annoushka, Bull & Stein, D.L. & Co, Dubey & Schaldenbrand, Edelberg, Ercuis, Fazzino, Jaeger LeCoultre, Lalique, Marc Jacobs, McQueens, Michal Shalev for Ritzenhoff, Pierre Hermé, Raynaud, Ron Arad, Sonia Rykiel, Tamara Comolli, Temperley, Thierry Vidé and Van Laack.

בתמונה: מימין לשמאל: נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן–זאב, המעצבת ונותנת החסות גב’ תמרה קומולי וליידי איירין האטר.

 שר האוצר בפורום בכירי המשק: "דו"ח טרכטנברג הוא דו"ח טוב"

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, פרש לאחרונה בפני "פורום בכירי המשק" של אגודת ידידי אוניברסיטת חיפה בישראל את "האתגרים הכלכליים של מדינת ישראל". במהלך הסקירה התייחס שר האוצר לוועדת טרכטנברג ולוועדת הריכוזיות, וציין כי "דו"ח ועדת טרכטנברג הוא דו"ח טוב”. בפורום, בראשותם של יו"ר הוועד המנהל באוניברסיטה עמי אילון, ונשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן-זאב, השתתפו בכירי קהילת העסקים בישראל.
במפגש אמר נשיא האוניברסיטה, כי פיתוח משק הגז והתשתיות הינו אחד האתגרים הגדולים העומדים בפני ישראל. "בזכות ועדת ששינסקי" אמר בן-זאב, "יקבלו אזרחי ישראל יותר מרווחי הגז. אנו מקווים שחלק מהרווחים יגיעו להשכלה הגבוהה".
בתום האירוע קיבלו המשתתפים שי ייחודי לשנה החדשה - קריקטורה אישית עם לוגו האוניברסיטה. פורום בכירי המשק של אוניברסיטת חיפה מכוון להוביל לשותפות פורייה בין המנהיגות העסקית בישראל לבין מפעלים של מצוינות באוניברסיטת חיפה, והוא מתכנס אחת לשלושה חודשים. את הפורום הקימה מנכ"ל אגודת הידידים בישראל, שירה בן-אור. בין אנשי העסקים שנכחו באירוע היו: יו"ר כתר פלסטיק מר סמי סגול; יו"ר קרן לנדא מר בני לנדא; מנכ"ל חברת אלוני חץ נתן חץ; עו"ד דוד חודק; יו"ר דירקטוריון תפרון ארנון טיברג; יו"ר וילר אינטרנשיונל בע"מ שלמה טיסר; יו"ר נטפים ישראל מקוב; יו"ר רשת מלונות רימונים סמדר נמרודי; יו"ר קבוצת אסם דן פרופר; מנכ"ל ובעלי מנרב השקעות אברהם קוזניצקי; יו"ר רשת גלובל גרופ אוהד שקד ועוד.

בתמונה: מימין לשמאל: מר עמי שגיא, נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן-זאב, השר ד"ר יובל שטייניץ ומנכ"ל אגודת הידידים שירה בן- אור.

 שיא גינס: שיעור הכימיה הגדול בעולם התקיים בישראל

מאות ילדים, בני נוער ומבוגרים, השתתפו ב"ליל המדענים" שנערך בחודש ספטמבר באוניברסיטת חיפה וסייעו ביצירת שיא גינס עולמי חדש. את האירוע הובילו האגף לקשרי חוץ ופיתוח משאבים ורשות המחקר באוניברסיטה, והוא נערך בחסות האיחוד האירופי ומשרד המדע והטכנולוגיה.
ליל המדענים הוא מפגש חגיגי כלל ארצי שנערך השנה בנושא כימיה, ובמהלכו פתחו 13 מוסדות מדע ומחקר בארץ את שעריהם לקהל הרחב, לשורה של אירועים ללא עלות. האורחים הרבים שהגיעו לאוניברסיטת חיפה שיחזרו את ניסוי "הגן הכימי" שערך האסטרונאוט אילן רמון על סיפון מעבורת החלל קולומביה, והשתתפו בו יותר מ-400 בני אדם.
"המטרה העיקרית של הפעילויות," הסביר נשיא האוניברסיטה, פרופ' אהרון בן-זאב ", היא לקרב בין הציבור לאקדמיה. זו מטרה חשובה מעין כמוה, כי בסופו של דבר העבודה שאנחנו עושים מיועדת לקידום החברה האנושית."
במסגרת אירועי "ליל המדענים" השתתפו 4207 שוחרי מדע, ילדים ומבוגרים, שלאחר בדיקה מסודרת התבשרו, כי הצליחו במשימתם ויצרו יחדיו שיא גינס עולמי חדש.
השיא נרשם בקטגוריה של "שיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר שנערך במספר מקומות במקביל". אישור השיא הפך את משרד המדע והטכנולוגיה למשרד הממשלתי היחיד בישראל שמחזיק בשיא גינס עולמי. שיא גינס הקודם הוחזק בידי קבוצה בלגית, שקיימה שיעור כימייה עם 562 משתתפים. ככל הידוע, זוהי גם הפעם הראשונה בעולם שמשרד ממשלתי כלשהו מארגן וזוכה בשיא גינס עולמי.

 דרישת שלום מהאיחוד האירופאי

ראש משלחת האיחוד האירופי ונציגה הרשמי בישראל, מר אנדרו סטנדלי, ביקר באוניברסיטת חיפה עם רעייתו ג'ודית, יחד עם המנכ"ל והבעלים של אסם העולמי גד פרופר ורעייתו אתי. "שמחתי להיחשף למחקרים פורצי הדרך ולאיכותם הגבוהה של החוקרים והסטודנטים באוניברסיטה", אמר סטנדלי בתום הביקור, וציין כי המפגש הינו הראשון בסדרת ביקורים שהוא עתיד לערוך בקמפוס.
ביקורו של סטנדלי, התקיים הודות להיכרותו רבת השנים עם פרופר, והקשרים החמים של פרופר עם מנכ"ל אגודת הידידים של האוניברסיטה בישראל, שירה בן-אור.
במהלך הביקור קיימו פרופר וסטנדלי שיחה עם סטודנטים. "אם רק עשרה אחוזים מהסטודנטים מרשימים כמו אלה שפגשנו", אמר פרופר, "אז העתיד של כולנו נמצא בידיים בטוחות".

בתמונה: מימין לשמאל: רקטור האוניברסיטה פרופ' דוד פרג'י, מנכ"ל אגודת הידידים שירה בן- אור, מר גד פרופר, מר אנדרו סטנדלי נשיא האוניברסיטה פרופ' אהרון בן- זאב, גב' ג'ודית סטנדלי וגב' אתי פרופר

 יותר מ-18 אלף סטודנטים פתחו את שנת הלימודים

יותר מ-18 אלף סטודנטים פתחו את שנת הלימודים תשע"ב באוניברסיטת חיפה. 56 אחוזים מהם ילמדו לתואר ראשון, כ-38 אחוזים לתואר שני וכשישה אחוזים ילמדו לדוקטורט.
"העלייה הניכרת במספר הנרשמים לאוניברסיטה נובעת בעיקר מהיחס האישי וההשקעה הרבה בסטודנטים", הסביר נשיא האוניברסיטה, פרופ' אהרון בן-זאב. הרקטור פרופ' דוד פרג'י הוסיף, כי ההתעניינות הרבה בחוגים היישומים המשיכה גם השנה, לצד ביקוש גובר ומרשים בחוגים הפחות יישומיים כמו אמנות, ספרות ולימודים רב תחומיים.
השנה נפתח באוניברסיטה מסלול ייחודי לתואר בוגר Bsc במדעי הרפואה, שהוא למעשה תואר בלימודים "קדם רפואיים". בוגרי המסלול יוכלו להמשיך ללימודי רפואה לאחר שישלימו את השנה הרביעית. תכניות חדשות נוספות הן התכנית לתואר שני בתרבות הקולנוע, תואר שני בהנחיית קבוצות, תואר שני במגמה לאוטיזם ולקויות התפתחותיות ועוד.
תמורה מרכזית שעליה הוחלט באוניברסיטה היא פתיחתן של תוכניות בינלאומיות אטרקטיביות לתואר שני באנגלית, במטרה למשוך סטודנטים איכותיים מחו"ל ולחזק את הפן הבינלאומי של האוניברסיטה.

 פרופ' גבי וימן עושה חיל בברזיל

פרופ' גבי וימן מהחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה, ביקר בברזיל לצורך קיומה של סדרת הרצאות ומפגשים בנושא "טרור באינטרנט". הרצאותיו של פרופ' וימן משכו קהל רב שכלל בין היתר, נציגי קהילות, אנשי אקדמיה ופקידי ממשל מובילים. ניתן לייחס הצלחה זו למאמציהם המשולבים של ראש מערך ארצות דוברות ספרדית ופורטוגזית, אדו פולק ומנכ"ל אגודת הידידים של ברזיל אלן לרנר, נוסף על מעורבותו של מארחו של פרופ' וימן, מר רוברטו רומן, שהנו חבר וותיק באגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה.
בתמונה, מימין לשמאל: גב' נאווה וימן, מר רוברטו וגב' רנטה רוחמן, פרופ' גבי וימן